אמצעי מניעה, איתור וטיפול בנזילות בשטחי חצר הבית

נזילות בחצר הבית יכולות להוות בעיה חמורה, הדורשת טיפול מיידי. הנזילות הללו יכולות לגרום לנזקים משמעותיים למבנה, לסביבה ולבריאות בני הבית. על מנת למנוע נזקים אלו, חשוב לבצע פעולות מניעה שוטפות, לאתר את הנזילות בהקדם האפשרי ולטפל בהן בצורה מקצועית. במדריך הבא מומחה האינסטלציה אושר לוי – יציג בפניכם מידע מועיל בנושא אמצעי מניעה, איתור וטיפול בנזילות בשטחי חצר הבית, שחשוב להכיר.

 

אילו סיכונים קיימים בנזילות בחצר הבית?

נזילות בחצר הבית יכולות להוביל לסיכונים משמעותיים, ולפגוע הן במבנה עצמו, והן בסביבתו והן בבריאות דייריו.

סיכונים למבנה ולדיירים

הסיכונים שנזילה בחצר הבית יכולה לגרום להם כוללים, בין היתר:

 • רטיבות בקירות וברצפה: נזילה בחצר גורמת לא אחת לרטיבות שמגיעה עד לקירות או רצפת הבית עצמו. רטיבות כזו יכולה לגרום להתפוררות חומרי הבניין, ולאפשר שגשוג של עובש ופטריות בחלל המבנה. אלו יכולים לגרום לנזק מבני משמעותי, ולפגוע בבריאות של בני האדם ובעלי החיים המתגוררים בו.
 • נזילה של מים לקרקע: נזילה של מים לקרקע יכולה לפגוע ביסודות המבנה, לערער את יציבות המבנה כולו ואף לגרום לשקיעתו בהדרגה.
 • פגיעה בתשתיות חיוניות: נזילות יכולות לפגוע בתשתיות חיוניות, כגון צינורות מים, חשמל ותקשורת.

סיכונים לסביבה

בנוסף לסיכונים מבניים, נזילה בחצר עלולה להביא גם לפגיעה בסביבה שתתבטא בין היתר באופנים הללו:

 • זיהום: נזילות יכולות לגרום לזיהום של מי התהום והקרקע.
 • פגיעה בצמחייה ובבעלי חיים: נזילות יכולות לפגוע בצמחייה ובבעלי חיים באזור.

בקצרה, נזילות בחצר הבית יכולות להיות בלתי נראות לעין, אך הן יכולות לגרום לנזקים משמעותיים, לרבות רטיבות, עובש, פטריות, ריחות מבאישים, נזק מבני, זיהום של מי התהום והקרקע ופגיעה באנשים, בעלי חיים ובצמחיה בסביבה.

אילו סיכונים קיימים בנזילות בחצר הבית?

 

במה נזילות בחצר הבית שונות מנזילות בתוך הבית?

נזילות בחצר הבית שונות מנזילות בתוך הבית במספר היבטים, כולל:

 1. מיקום: נזילות בחצר הבית נמצאות בדרך כלל מתחת לאדמה או מתחת לריצוף, כך שהן קשות יותר לאיתור.
 2. סוג הנזילה: נזילות בחצר הבית יכולות להגיע ממקורות שמחוץ למבנה עצמו, כמו מערכת השקיה, צינורות מים חיצוניים, ברזים ועוד.
 3. סיכונים: נזילות בחצר הבית יכולות להוביל לסיכונים משמעותיים יותר מאשר נזילות בתוך הבית, כולל פגיעה במבנה, זיהום של מי התהום והקרקע ופגיעה בצמחייה ובבעלי חיים.
 4. גישה לאזור הנזילה: נזילות בחצר הבית יכולות להיות יקרות יותר לתיקון מאשר נזילות בתוך הבית, מכיוון שעל מנת להגיע לאזור הנזילה יש לבצע חפירה או עבודות תשתית אחרות.
 5. השפעה על ערך הנכס: נזילות בחצר הבית יכולות להפחית את ערך הנכס במידה משמעותית יותר, מכיוון שהן יכולות להוביל לבעיות מבניות, זיהום ופגיעה סביבתית נרחבת יותר מנזילה בתוך הבית עצמו.

 

כיצד איתור נזילות בחצר הבית מתבצע?

איתור נזילות בחצר הבית יכול להיות מאתגר, שכן הצנרת והתשתיות בדרך כלל מוסתרות מתחת לאדמה או מתחת לריצוף.

לשמחתנו הרבה, כיום ישנן מספר שיטות לאיתור נזילות בחצר הבית, כגון:

איתור אקוסטי

שיטה זו מבוססת על הבדיקה של רעש המים הנוזלים. בבדיקה זו, מאתר נזילות מוסמך ידאג להשתמש במכשיר מיוחד שיכול לזהות את קול המים הנוזלים מתחת לאדמה או מתחת לריצוף.

איתור תרמי

שיטה זו מבוססת על הבדיקה של שינויים בטמפרטורה של האדמה או הריצוף. בוחן נזקי מים מוסמך, עשוי להשתמש לצורך זה, במצלמה תרמית, אשר מזהה שינויים בטמפרטורה. שיטה זו יעילה לאיתור נזילות מתחת לאדמה או מתחת לריצוף.

איתור באמצעות גז

שיטה זו מבוססת על הזרקת גז לצנרת והאזנה למקום שבו הגז יוצא. מומחה לאיתור נזילות ידאג להזריק גז לצנרת ולסמן את המקום שבו הגז יוצא וכך יוכל למקם את מוקד הנזילה המדויק.

לאחר איתור מקור הנזילה, יש לטפל בה בהקדם האפשרי. אופי הטיפול בנזילה ייקבע כתלות בסוג הנזילה ובמקור שלה.

כיצד איתור נזילות בחצר הבית מתבצע?

 

איזה מכשור מסייע לאיתור נזילה בחצר?

ישנם מספר מכשירים המסייעים לאיתור נזילות בשטחי חוץ, כגון:

 • גלאי אקוסטי: מכשיר זה משתמש ברעש המים הנוזלים כדי לזהות את מקור הנזילה. המכשיר משדר צליל אל תוך הצנרת, ואז "מקשיב" לרעש המים הנוזלים. אם יש נזילה, הצליל יהיה חזק יותר באזור הנזילה.
 • מצלמה תרמית: מצלמה תרמית היא מכשיר יעיל לאיתור נזילות מתחת לאדמה או מתחת לריצוף. המצלמה מזהה שינויים בטמפרטורה, אשר יכולים להיגרם על ידי נזילה. 
 • גלאי גז: גלאי גז הוא מכשיר יעיל לאיתור נזילות בצנרת מים. מכשיר זה משתמש בגז כדי לזהות את מקור הנזילה.
 • מכשיר איתור נזילות תת-קרקעי: מכשיר איתור נזילות תת-קרקעי הוא מכשיר מתקדם המשלב מספר טכנולוגיות לאיתור נזילות מתחת לאדמה. המכשיר יכול לזהות נזילות בצינורות מים, מערכת השקיה ועוד.

במקרים רבים, מומלץ להזמין מומחה לאיתור נזילות. שיהיה מסוגל להשתמש במגוון טכנולוגיות לאיתור הנזילה בצורה יעילה, ולהתאים את המכשור לסוג הנזילה, מיקום הנזילה ולתנאי השטח.

 

האם ניתן לתקן נזילה בחצר הבית ללא הרס?

ישנם מקרים שבהם ניתן לתקן נזילה בחצר הבית ללא הרס. עם זאת, הדבר תלוי בסוג הנזילה, במיקום הנזילה ובחומרים מהם עשויים הצינורות.

ככלל, נזילות קטנות ניתן לתקן ללא הרס באמצעות חומר איטום המוחדר לחלל הצינור בהתזה אפוקסית, שיטת ההטלאה או כשרוול ביוב. 

לעומת זאת, נזילות גדולות יותר עשויות לדרוש חפירה או עבודות תשתית אחרות כדי שניתן יהיה לגשת אליהן ולתקן אותן, ולעיתים אף החלפת צנרת כוללת. 

עם זאת, גם במקרים אלו ניתן לנסות לתקן את הנזילה ללא הרס באמצעות טכנולוגיות חדשניות, כגון: שימוש במצלמה תרמית לאיתור הנזילה, שימוש ברובוט ביוב לפתיחת סתימות בצנרת, שימוש בציוד מתקדם לאיטום הצנרת ללא הרס וכן הלאה.

בכל מקרה, מאתר נזילות מיומן יהיה מסוגל לזהות את סוג הנזילה ולבחור את שיטת התיקון הטובה והאפטיקיבית ביותר.

 

האם ניתן למנוע נזילות בחצר הבית?

לא ניתן למנוע לחלוטין נזילות בחצר הבית, שכן הצנרת והתשתיות חשופות לפגעים ולבלאי טבעי. עם זאת, ניתן לצמצם את הסיכון לנזילות על ידי ביצוע תחזוקה שוטפת של הצנרת והתשתיות. פעולות תחזוקה נפוצות כוללות לרוב:

 • בדיקה חזותית תקופתית של הצנרת והתשתיות, לצורך איתור נזילות או פגמים.
 • ניקוי הצנרת והתשתיות אחת לתקופה, על מנת להסיר לכלוך ושומן העלולים לגרום לסתימות ולנזילות.
 • בדיקה תקופתית של ברזי המים, על מנת לוודא שהם תקינים.
 • הימנעות מהשקיית יתר של הצמחייה בחצר הבית.
 • תיקון נזילות קטנות בהקדם האפשרי, על מנת למנוע את הפיכתן לנזילות גדולות יותר.

פעולות תחזוקה אלו יכולות לעזור לזהות ולתקן נזילות בשלב מוקדם, כאשר הן עדיין קטנות וקלות לתיקון. הדבר חיוני שכן איתור וטיפול בנזילות בשלב מוקדם יכולים למנוע נזקים משמעותיים למבנה, לסביבה ולחשבון המים.

בנוסף לפעולות תחזוקה שוטפות, ניתן גם לבצע פעולות מניעה נוספות, כגון שימוש בצנרת איכותית, ביצוע התקנה מקצועית של הצנרת, הקפדה על תנאי סביבה אופטימליים לצנרת, כגון טמפרטורה וחשיפה מבוקרת לאור שמש, ועוד. גם פעולות אלו יכולות לעזור מאוד להפחית את הסיכון לנזילות בחצר הבית.

האם ניתן למנוע נזילות בחצר הבית?

 

לסיכום

נזילות בחצר הבית יכולות להוות בעיה משמעותית, הדורשת טיפול מיידי. כפי שראיתם על מנת למנוע נזקי מבנה, רכוש ותברואה משמעותיים, חשוב לבצע כם פעולות מניעה שוטפות, לאתר נזילות בהקדם האפשרי ולטפל בהן בצורה מקצועית.

אם אתם חושדים בקיומה של נזילה בחצר הבית שלכם, פנו אל אושר לוי – מומחה לזיהוי נזילות ופתרונות אינסטלציה מתקדמים. אושר לוי בעל ניסיון רב בתחום, והוא ישמח לעזור לכם למצוא את מקור הנזילה ולטפל בה בצורה יעילה ובעלות משתלמת עבורכם.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

Picture of אושר לוי
אושר לוי

אושר לוי הינו בעל מוניטין של עשר שנים בתחום איתור נזילות ושיקום נזקי מים. עבר הסמכה מטעם מכון התקנים כבוחן נזקי מים ומומחה לאיתור נזילות. משמש גם כסוקר טרמוגרפי מוסמך בן לאומי ובוגר מכללות בעלות שם כגון 1ITC LEVEL, מלט"ש ומכון מת"י וחבר באיגוד הישראלי למאתרי נזילות והתרמוגפיה. באמצעות מכשור מתקדם וניסיון רב שנים מעניק אושר לוי שירותי איתור וגילוי נזילות, שיקום צנרת באמצעים מתקדמים ללא הרס, שירותי ביובית בלחץ גבוה, שיקום נזקי מים וייבוש תת רצפתי.

אושר לוי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | גוגל לעסק שלי | טיקטוק | יוטיוב

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 21 ביקורות
×
js_loader