אושר לוי איתור נזילות מים - לוגו

מערכות זיהוי פיצוץ בצנרת: הבטחת בטיחות ומזעור סיכונים

פיצוץ בצנרת הוא אירוע מסוכן שעלול להוביל לנזק לרכוש, זיהום סביבתי ונזקים בריאותיים וכלכליים, לבעלי הבית ודייריו, כמו גם לעובדים והמבקרים בבתי עסק ובנייני משרדים. למרבה המזל, כיום קיימות מערכות שמסוגלות לזהות פיצוצים בצנרת בשלב מוקדם, עוד לפני שהפיצוץ גורם לנזקים משמעותיים. בשורות הבאות אושר לוי – מומחה לאיתור תקלות צנרת בכלים מתקדמים, יסביר כיצד מאפשרות מערכות זיהוי פיצוץ בצנרת: הבטחת בטיחות ומזעור סיכונים.

 

מהם פיצוצים בצנרת ומהם הגורמים להופעתם?

פיצוץ בצנרת הוא שבר בצינור מים או ביוב, שגורם לזרימה בלתי מבוקרת של מים או מי שופכין.

פיצוצים בצנרת יכולים להיגרם ממגוון גורמים, כולל:

בלאי

בלאי הוא הגורם השכיח ביותר לפיצוצים בצנרת. צינורות עשויים להיסדק או להישבר עם הזמן, בשל בלאי טבעי או גורמים אחרים, כגון תנודות קרקע בסביבת הצנרת. צינורות ישנים עשויים להיות בסיכון גבוה יותר לפיצוץ, מכיוון שלא אחת הם מיוצרים מחומרים פחות עמידים.

פגיעה

צינורות עשויים להינזק כתוצאה מפגיעה מכנית, כגון תאונה או עבודות בנייה, חפירה ושיפוץ. אלו עלולות לגרום לסדיקה או שבירה של הצנרת. 

תהליכים כימיים

תהליכים כימיים, כגון קורוזיה, עשויים להחליש את הצינורות ולגרום להם להיסדק או להישבר בנקל. קורוזיה היא תהליך בו מתכת מתפרקת כתוצאה ממגע עם חומרים כימיים. מים מזוהמים עלולים להכיל כימיקלים שיכולים לגרום לקורוזיה של צינורות.

עומס יתר

עומס יתר על צינורות, כגון זרימה של מים או ביוב בלחץ גבוה, עשוי גם הוא לגרום לפיצוץ בצינור. זאת מאחר וצינורות עשויים להיות מסוגלים לעמוד בלחץ מסוים, אך אם הם נחשפים ללחץ גבוה מדי, הם עלולים להיסדק או להישבר.

מהם פיצוצים בצנרת ומהם הגורמים להופעתם?

 

מדוע קריטי לאתר פיצוצים בצנרת בשלב מוקדם ככל הניתן?

פיצוצים בצנרת יכולים להיות מסוכנים ויכולים לגרום לנזקים משמעותיים, כולל נזק לרכוש, זיהום סביבתי ונזקים בריאותיים. מכאן שאיתור פיצוצים בצנרת בשלה מוקדם הוא קריטי כדי למזער את הנזקים ולמנוע פגיעה חמורה ברכוש, בנפש, בתשתיות ובסביבה.  

 

אילו סימנים עלולים להצביע על קיומו של פיצוץ בצנרת?

ישנם מספר סימנים שיכולים להצביע על קיומו של פיצוץ בצנרת, כולל:

 • מים דולפים: זהו הסימפטום השכיח ביותר לפיצוץ בצנרת. מים דולפים עלולים להופיע בכל מקום, כולל מתחת לרצפה, מאחורי הקירות, בתקרה ועוד.
 • רעש: פיצוצים בצנרת עלולים לגרום לרעש חזק. הרעש עשוי להישמע כמו מים זורמים, התפוצצות או רעשים חריגים אחרים.
 • לחץ מים נמוך: פיצוץ בצנרת עלול לגרום לירידה בלחץ המים. אם אתם מבחינים בלחץ מים נמוך פתאום, זה יכול להיות סימן לכך שיש בעיה בצנרת.
 • הצפה: הצפה היא סימן ברור לפיצוץ בצנרת. אם אתם מבחינים בהצפה, זהו סימן לכך שאתם צריכים לפעול במהירות כדי לתקן את הפיצוץ.

בנוסף לסימנים הללו, ישנם מספר סימנים פחות שכיחים שיכולים להצביע על פיצוץ בצנרת, כולל:

 • ריח עובש או ביוב: פיצוץ בצנרת ביוב עלול לגרום לריחות של עובש או ביוב בחלל המבנה או בקרבתו.
 • נזק לרכוש: פיצוץ בצנרת עלול לגרום נזק לרכוש, כגון רטיבות תת רצפתית, סדיקת ריצוף או קירות, נזקי מים לריהוט, הצפה במבנה, נזקים לתשתיות חשמל ועוד.
 • בעיות בריאותיות: מים מזוהמים כמו מי שופכין שדלפו מצנרת ביוב שהתפוצצה, עלולים לגרום לתופעות לוואי בריאותיות לדיירי או עובדי המבנה כגון בחילות, הקאות ועוד.

אם אתם מבחינים בכל אחד מהסימנים הללו, חשוב לבדוק את הצנרת באופן מיידי, כדי למנוע את החמרת המצב ויציאתו משליטה.

 

איך ניתן לאתר פיצוץ בצנרת תת רצפתית?

לאיתור פיצוץ בצנרת תת רצפתית ניתן להשתמש בשיטות הבאות:

בדיקה חזותית

בדיקה חזותית היא השיטה הפשוטה ביותר לאיתור פיצוץ בצנרת תת רצפתית. בדיקה זו כוללת בדיקת הרצפה והקירות בחיפוש אחר סימני מים דולפים, כגון כתמים לחים, עובש או פטריות.

בדיקה באמצעות מצלמה תרמית

מצלמה תרמית יכולה לשמש לאיתור אזורים "חמים" בצנרת, אשר עשויים להצביע על פיצוץ.

בדיקה באמצעות ציוד אקוסטי

גלאי אקוסטי יכול לשמש לאיתור רעשים חריגים בצנרת, אשר עשויים להצביע על פיצוץ.

בדיקה באמצעות חיישן גז

חיישן גז מאפשר לאתר פיצוצים בצנרת על ידי הזרמת גז לחלל הצינור הפנימי וזיהוי המוקדים שמהם הגז דולף החוצה.

שיטת הבדיקה הטובה ביותר תלויה במיקום הפיצוץ ובסוג הצנרת. אם הפיצוץ ממוקם במקום נגיש, כגון מתחת לכיור, ניתן לזהות אותו באמצעות בדיקה חזותית או באמצעות מצלמה תרמית. אם הפיצוץ ממוקם במקום פחות נגיש, כגון מתחת לרצפה, ניתן להשתמש בחיישן אקוסטי, למשל.

איך ניתן לאתר פיצוץ בצנרת תת רצפתית?

 

מה החשיבות של מערכות זיהוי פיצוץ בצנרת להבטחת בטיחות ומזעור סיכונים?

מערכות זיהוי פיצוץ בצנרת הן כלי חשוב להבטחת בטיחות ומזעור סיכונים. פיצוצים בצנרת יכולים להיות מסוכנים ויכולים לגרום לנזקים משמעותיים, כולל:

 • נזק לרכוש: פיצוץ בצנרת יכול לגרום להצפה, אשר עלולה לגרום לנזק לרצפות, קירות, ריהוט ורכוש אחר.
 • זיהום סביבתי: פיצוץ בצנרת ביוב עלול לגרום לזיהום של מי תהום, נחלים ואגמים.
 • נזקים בריאותיים: מים מזוהמים עלולים לגרום למחלות ארוכות טווח.

מערכות זיהוי פיצוץ בצנרת יכולות לזהות פיצוצים בצנרת באופן מהיר, יעיל ובדרגת דיוק ואמינות גבוהה, מה שמאפשר לאתר ולתקן את הפיצוץ במהירות ואפקטיביות. איתור וטיפול מהירים בפיצוץ יכולים לעזור למזער את הנזקים ולהגן על בטיחות האנשים, המבנה, הרכוש והסביבה.

 

סוגי מערכות זיהוי פיצוץ בצנרת

ישנם סוגים שונים של מערכות זיהוי פיצוץ בצנרת. סוגי המערכות הנפוצים ביותר הם:

 • מערכות מבוססות לחץ: מערכות אלו משתמשות בחיישנים לאיתור ירידה בלחץ המים. ירידה בלחץ המים יכולה להיגרם מפיצוץ בצנרת או מגורמים אחרים, כגון סתימת צינור.
 • מערכות מבוססות זרימה: מערכות אלו משתמשות במדי זרימה לאיתור שינוי בקצב הזרימה של המים. שינוי דרסטי בקצב הזרימה יכול גם הוא להעיד על פיצוץ בצנרת.
 • מערכות מבוססות אקוסטיקה: מערכות אלו משתמשות בחיישנים אקוסטיים רגישים לאיתור רעשים חריגים, כגון רעש של מים דולפים מתחת לריצוף או מאחורי קירות המבנה.

 

מה היתרונות הגלומים בשימוש במערכות זיהוי פיצוץ בצנרת?

היתרון העיקרי של מערכות זיהוי פיצוץ בצנרת, הוא שהן יכולות לעזור למזער את הנזקים שנגרמים מפיצוצים, הודות ליכולתן לנטר את השבר בצנרת במהירות וביעילות. איתור וטיפול מהירים בפיצוץ יכולים לעזור למנוע נזק כבד למבנה, לרכוש ולא פחות חשוב מכך – גם לבריאות של הדיירים או העובדים במבנה, ובכך לחסוך גם בהוצאות גבוהות. 

 

מערכות זיהוי פיצוץ בצנרת: הבטחת בטיחות ומזעור סיכונים  – סיכום

אם הגעתם לכאן, אתם בטח יודעים כבר שפיצוצים בצנרת יכולים להיות מסוכנים במיוחד ולגרום לנזקי רכוש ותברואה קשים. למרבה המזל, קיימות כיום מגוון מערכות זיהוי פיצוץ בצנרת שתורמות להבטחת בטיחות ומזעור סיכונים באופן משמעותי.

כפי שראינו במאמר זה, מערכות אלו יכולות לזהות פיצוצים בצנרת מים או קו ביוב באופן אמין ומהיר, מה שמאפשר לאתר ולתקן את מוקד הפיצוץ במידת ודאות ואפקטיביות גבוהה.

במידה ואתם זקוקים לייעוץ לגבי איתור פיצוץ בצנרת ותיקונו, אושר לוי, מומחה לזיהוי נזילות ופתרונות אינסטלציה מתקדמים, ישמח לסייע לכם להתמודד עם המפגע באופן מקצועי, יסודי וממוקד. למידע נוסף וקבלת הצעת מחיר – צלצלו כעת!

מה היתרונות הגלומים בשימוש במערכות זיהוי פיצוץ בצנרת?

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

Picture of אושר לוי
אושר לוי

אושר לוי הינו בעל מוניטין של עשר שנים בתחום איתור נזילות ושיקום נזקי מים. עבר הסמכה מטעם מכון התקנים כבוחן נזקי מים ומומחה לאיתור נזילות. משמש גם כסוקר טרמוגרפי מוסמך בן לאומי ובוגר מכללות בעלות שם כגון 1ITC LEVEL, מלט"ש ומכון מת"י וחבר באיגוד הישראלי למאתרי נזילות והתרמוגפיה. באמצעות מכשור מתקדם וניסיון רב שנים מעניק אושר לוי שירותי איתור וגילוי נזילות, שיקום צנרת באמצעים מתקדמים ללא הרס, שירותי ביובית בלחץ גבוה, שיקום נזקי מים וייבוש תת רצפתי.

אושר לוי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | גוגל לעסק שלי | טיקטוק | יוטיוב

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 20 ביקורות
×
js_loader