אושר לוי איתור נזילות מים - לוגו

תיקון מרזבים

במדינת ישראל קיימים מבני מגורים רבים משנות השישים והשבעים, שמטבע הדברים – הבלאי של תשתיותיהם הוא רב. בין הטיפולים השכיחים יותר שנדרשים בבניינים משותפים או בבתים פרטיים ישנים, הוא תיקון מרזבים, ניקוי מרזבים או החלפת מרזבים.

את עבודות התחזוקה הללו חשוב לבצע באופן מקצועי ויסודי בעזרת בעל מקצוע מנוסה ומיומן, על מנת לצמצם את הסיכון לסתימת המרזב, סדיקתו ואף קריסתו, שעלולות להוביל לנזילות והצפות במבנה, אשר עלולות לגרום לנזקים עצומים לדיירי הבניין המשותף או הבית, ובפרט בעונה הקרה.

אושר לוי – מומחה לאיתור נזילות ואינסטלציה, מספק גם את השירות החשוב הזה לבתים משותפים או פרטיים ובכלל זה ניקיון, תחזוקה שוטפת, החלפת מרזבים ותיקונם.

 

על הסיבות והמצבים שבגינם הצורך בתיקון מרזבים מתעורר

מרזבים הם צינורות הניקוז האנכיים שנועדו להולכת מי הגשמים מתעלת הניקוז האופקית הממוקמת בשולי גגותיהם של מבנים אל הקרקע. תיקון מרזבים הוא עבודה המחייבת מקצוענות, זהירות וכלי עבודה ייעודיים, בין היתר משום שהיא מתבצעת בגובה. הצורך בתיקון מרזב מתעורר במקרים רבים בעקבות ימות הגשם והמבול בשיא החורף, שבהם מתגלים בדרך כלל חורים, שברים, סדקים או סתימות במרזבים.

עם זאת, ניקוי מרזבים הוא פעולה שמומלץ לבצע על בסיס תקופתי. בנוסף, מדי כמה שנים, כאשר המרזב מחליד או מתבלה באופן שגורם לו להפוך רעוע ושביר, או מייצר סכנת התמוטטות שלו, יש מקום לבדוק עם מומחה אינסטלציה את האפשרות להחלפת המרזב הישן במרזב חדש יותר.

 

מה עלול לקרות למרזב שאינו מתוחזק כהלכה לאורך שנים?

מאחר ומרזבים הם צינורות שנועדו לניקוז מי גשמים מגגותיהם של בניינים ובתים פרטיים, כאשר תחזוקתם מוזנחת לאורך זמן, הם עלולים להעלות חלודה – מה ששם אותם בסכנת התפוררות, סדיקה, שבירה ואף התפרקות או התנתקות ממקומם. לעיתים אין די בניקיון תקופתי של המרזב אלא יש צורך בתיקון מרזב או החלפתו לחלוטין, כדי למנוע מצב שבו המרזב אינו מצליח לעשות את עבודתו ומסכן את שלומם, בטיחותם ובריאותם של דיירי המבנה.

 

אילו סוגי תיקונים במרזבים עלולים להידרש?

ישנם סוגים שונים של תקלות במרזבים שעשויות להצריך תיקון על ידי אינסטלטור המתמחה בניקוי מרזבים, פתיחת סתימות במרזבים, תיקון נזילות במרזבים או תיקוני מרזבים מסוגים אחרים.

 

פתיחת סתימה במרזב

ישנן דרכים המאפשרות לזהות מרזב חסום יחסית בקלות. לצורך העניין, אם הבחנתם בכך שמי הגשמים אינם מתנקזים מגג הבניין דרך צינור הניקוז, ושמתם לב שתעלת הניקוז העליונה מוצפת, פירושו בסבירות גבוהה מאוד שיש לכם סתימה במרזב.

שחרור הסתימה במרזבים היא למעשה סוג התיקון השכיח ביותר בהקשר למרזבים בבניינים משותפים או בבתים פרטיים. חסימה במרזב עשויה להיגרם בשל הצטברות של לכלוך או עלים בתוך תעלת הניקוז העליונה או לחילופין – בצינור הניקוז עצמו.

 

תיקון נזילות בחיבורים

לעיתים נוצרת דליפה בחיבורים של חלקי המרזב השונים, המחייבת תיקון. ניתן לזהות את קיום הדליפה בחיבורי המרזב על ידי הזרמת מים דרכו. במידה וכל המים שהוזרמו מתנקזים דרך צינור הניקוז מבלי לדלוף בדרך, סימן שהמרזב שלכם תקין. במידה ולא – סימן שיש להזמין שרברב לתיקון נקודות החיבור התקולות.

 

הסרת חלודה מהמרזב

היווצרות חלודה במרזבים היא בעיה ששכיחותה גבוהה במיוחד במרזבים ישנים ממתכת. כאשר המתכת שהמרזב עשוי ממנה באה במגע עם המים שעוברים דרכו, נוצרות לעיתים קרובות קורוזיה וחלודה בצינור המרזב, העלולות לגרום בסופו של דבר לדליפה. זהו מצב המחייב תיקון מיידי של המרזב כדי למנוע נזקי מים ואף נזקים כבדים יותר.

 

תיקון השיפוע של המרזב

היכולת של מרזבים לנקז את המים כהלכה, תלויה בכך שלמים יהיה שיפוע מספק לזרום בו. במצב שבו שיפוע המרזב איננו תקין, כמו במקרה שקיעה של תעלת הניקוז בגג, השיפוע עלול להיפגע וכתוצאה מכך עשוי המרזב שלא לנקז את המים במהירות וביעילות הנדרשת. גם זהו נושא שיש לבדוק באמצעות בעל מקצוע מוסמך ולתקנו ללא דיחוי.

 

תיקון למרזב שניתק ממקומו

מרזבים עלולים להינתק ממקומם בעקבות חורפים סוערים וגשומים במיוחד, או בעקבות ביצוע עבודות בגג כגון תיקון או התקנה של דוד שמש, על ידי בעלי מקצוע בלתי מיומנים שאינם מגלים זהירות מספקת.

הצורך בתיקון מרזב שהתנתק מהמקום, נדרש בדרך כלל כאשר מדובר במרזבי אלומיניום, המחוברים לגגות בהברגה אופקית. זאת להבדיל ממרזבי פח, אבץ או נחושת בצורת חצי עיגול, אשר לרוב יהיו מקובעים אל הקונסטרוקציה בגג ישירות ומכאן שהסבירות לכך שינתקו ממקומם – קטנה יותר.

 

איך מתבצע תיקון מרזב והאם ניתן לעשות זאת לבד?

תיקון מרזבים בבתים משותפים או פרטיים מתבצעת על ידי עלייה של בעל המקצוע לגג הרעפים של הבית או לגג הבניין וטיפול ברכיב התקול של המרזב (בתעלה או בצינור המרזב). לעיתים – ובפרט בבנייני מגורים, שבהם התקלה היא בצינור הניקוז של המרזב, עבודת התיקון תתבצע באמצעות סנפלינג מהגג.

מאחר ומדובר בעבודות בגובה, לא מומלץ כלל ועיקר לנסות ולתקן מרזבים באופן עצמאי, ללא סיוע מקצועי של איש מקצוע המתמחה בנושא ומגיע עם ציוד ייעודי וניסיון מקצועי רלוונטי, הנחוצים לפתיחת סתימות במרזבים או החלפת מרזבים בצורה יעילה ובטיחותית.

 

אילו פעולות מבוצעות במסגרת תיקון מרזב מקצועי?

תיקון מקצועי למרזב עשוי להתבצע בכמה דרכים, כתלות באופי הבעיה במרזב:

  • תיקון מרזב חלוד – מטופל בהתאם לכמות החלודה שהצטברה במרזב. במקרה של מעט חלודה, ניקוי מרזב נקודתי יכול להספיק. הניקיון במרזב במקרה זה יבוצע על ידי קרצוף החלודה בצורה יסודית. אולם במידה ומדובר בחלודה בכמות גדולה ייתכן שיהיה צורת בהחלפת המקטע החלוד במרזב. לעיתים ניתן לאטום את האזור שנפגע מחלודה או קורוזיה באמצעות טלאי איטום שמאפשר לכסות את הנקודה שהחלידה באופן נקודתי. יחד עם זאת, זהו פתרון קצר מועד, ולרוב עדיף יהיה להחליף את האזור הפגום לחלוטין כדי שהבעיה לא תישנה.
  • תיקון סתימות במרזבים – מתבצע על ידי ניקיון של תעלת הניקוז, שלאחריו מועבר צינור דרך צינור הניקוז של המרזב לפתיחת החסימה בו ומוזרמים דרכו מים בלחץ רב.
  • תיקון שיפוע במרזבים – מתבצע בעזרת רצועות מתיחה שבאמצעותן חלקי המרזב השקועים מוחזרים למקומם התקין. בהמשך לכך, החיבורים בין חלקי המרזב מתוקנים תוך חיזוק הברגים המקבעים את המרזב למקומו.
  • תיקון נזילה בחיבורים של המרזב – מבוצע על ידי מריחה של חומרי איטום על המחברים או במקרים של בעיה אקוטית יותר – על ידי החלפת המקטע הדולף במרזב (רלוונטי בעיקר כשיש אזור מחורר במרזב שהחלפתו מסתמנת כיעילה יותר לטווח הארוך מאיטומו הנקודתי).

 

כמה עולה לתקן מרזב?

עלות תיקון מרזבים היא דינאמית ותלויית גורמים שונים, אך ככלל בעונת החורף, היא נעה בממוצע בין 250 ל – 400 ש"ח עבור הבדיקה הראשונית שבעל המקצוע יבצע כדי להעריך את מקור הבעיה וסוג התיקון שיידרש. לאחר מכן תינתן לכם הצעת מחיר לתיקון המרזב, שאם תקבלו אותה ותמשיכו מול אותו איש מקצוע – עלותו של הביקור הראשוני תקוזז מהעלות הסופית של התיקון.

 

אילו גורמים עשויים להשפיע על הצעת המחיר שתקבלו?

ישנם פרמטרים שונים העשויים להשפיע על גובה הצעת המחיר שתקבלו לתיקון המרזב שלכם, ובהם:

  1. השיפוע של גג הבית או הבניין שלכם – ככל שמדובר בגג תלול יותר, כך תהיה העלייה לגג מסוכנת יותר וכרוכה בנקיטת אמצעי בטיחות רבים יותר, כמו גם כוח עבודה רב יותר, במקרים מסוימים. בהתאם לכך, המחיר לתיקון מרזבים בגגות תלולים לרוב יהיה יקר יותר ועשוי אף להגיע לעלות כפולה מעלותו של תיקון מרזב על גג עם שיפוע סביר.
  2. גודלו של המרזב שלכם – ככל שמקטע המרזב המצריך תיקון הוא ארוך יותר, כך מטבע הדברים תהיה עלות התיקון גבוהה יותר.
  3. מיקום המרזב – כאשר נדרש תיקון מרזב חיצוני, מדובר במרזב הממוקם באזור נגיש יותר, ביחס לתיקון מרזב פנימי שמצריך לא אחת חפירה או שימוש בכלים מיוחדים כדי שתהיה אליו גישה. בהתאם לזאת, גם העלות של תיקון מרזבים פנימיים היא גבוהה מתיקון מרזבים חיצוניים במרבית המקרים.

 

לסיכום: למה חשוב לפנות רק לאיש מקצוע מוסמך לתיקון מרזבים?

תיקון מרזב שאינו מתבצע בידיים מקצועיות, מנוסות ואמינות דיה, עלול להסתיים בתקלות חוזרות ונשנות שיעלו לכם בהוצאות נוספות וכן בנזקים כבדים לרכוש ואף בפגיעה בנפש. זהו סיכון שאיש אינו מעוניין לקחת, ובצדק. אושר לוי הוא מומחה לאינסטלציה ותיקון נזילות עם ניסיון של יותר מעשור ומוניטין מקצועי ללא רבב. אם חשוב לכם להבטיח שתיקון המרזב שלכם יתבצע באופן היעיל, המדויק והמקצועי ביותר – הגיע הזמן שנדבר!

רוצים הצעת מחיר לתיקון מרזב? זה הזמן לפנות לאושר לוי – מומחה לתיקון מרזבים ועבודות אינסטלציה מתקדמות טלפונית או באמצעות טופס יצירת הקשר באתר. להשארת פרטים וקבלת הצעת מחיר אטרקטיבית – לחצו כאן!

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

Picture of אושר לוי
אושר לוי

אושר לוי הינו בעל מוניטין של עשר שנים בתחום איתור נזילות ושיקום נזקי מים. עבר הסמכה מטעם מכון התקנים כבוחן נזקי מים ומומחה לאיתור נזילות. משמש גם כסוקר טרמוגרפי מוסמך בן לאומי ובוגר מכללות בעלות שם כגון 1ITC LEVEL, מלט"ש ומכון מת"י וחבר באיגוד הישראלי למאתרי נזילות והתרמוגפיה. באמצעות מכשור מתקדם וניסיון רב שנים מעניק אושר לוי שירותי איתור וגילוי נזילות, שיקום צנרת באמצעים מתקדמים ללא הרס, שירותי ביובית בלחץ גבוה, שיקום נזקי מים וייבוש תת רצפתי.

אושר לוי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | גוגל לעסק שלי | טיקטוק | יוטיוב

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 20 ביקורות
×
js_loader